Düğün Davetiyesi Nasıl Olmalıdır?

Düğün Davetiyesi Nasıl Olmalıdır?

 

 

Düğün Davetiyesi Nasıl Olmalıdır?

Baskı teknolojilerinin çok yüksek bir noktaya ulaşması ile birlikte yaratıcı tasarımcıların elinde yoğrulan düğün davetiyelerinde göze çok hoş gelen çalışmalar çıkmaya başladı. Retro düğün davetiyeleri günümüzde en çok tercih edilen davetiye modelleri arasında yer alırken plaklardan ahşaplara, kitap ayraçlarına dek birçok konseptin bulunduğu bu alanda lazer kesimli baskı bile yapılmaktadır.

Günümüzde düğün, nikâh ve nişan etkinliklerinin hepsi için ayrı ayrı davetiyeler imâl edilmektedir. Davetiyeler daha önce planlanmış etkinlikler için çağrı niteliği taşırken etkinliğin tarzına, etkinliğin katılımcılarına ve çağrılacak kişilere göre şekil almaktadırlar. Bu nedenle bütün düğün, nikâh ve nişan davetiyelerinde etkinliği kimlerin yaptığı hakkında bilgi yer almalıdır. Ayrıca etkinliğe dair adres bulundurmak da en önemli noktalardan birisi olarak gösterilebilir. Bunların yanı sıra davetiye alanların ulaşım ile ya da etkinliğin kapsamı ile ilgili bilgileri edinebilmesi adına davetiyede telefon numarası gibi iletişim kanallarının bulunması da fayda sağlayabilmektedir. Düğün, nikâh ve nişan davetlerinde tarihin de yer alması çok önemlidir. Tarihin karıştırılmaması için gün ayrıntısı da verilmesi bir aksilik yaşanmaması adına doğru bir tercih olacaktır. Nişan, nikâh ve düğün davetiyelerinde gelin ve damatla birlikte ailelerin isimlerini yazmak da akrabalara yollanacak davetiyeler için avantaj sağlayabilmektedir. Mekân ya da salon hakkında verilecek ayrıntılı bilgiler tabela ismine uygun bir biçimde seçilirse ulaşım adına kolaylık sağlanabilmekte ve taksi gibi ulaşım araçlarını kullananlar için kolay tarif edebilme imkânı tanıyabilmektedir. Bununla birlikte eğer ulaşımın sağlanması adına etkinlik sahipleri bir servis sağlayacaksa servisin kalkış saati ile ilgili bilgilere de yer verilmelidir. Özellikle taşradaki düğünlerde taksi gibi araçların yanı sıra otobüs, metro ya da tramvay gibi toplu taşıma araçlarının bulunması mümkün olmadığı için servis ve bu servisin kalkış saatleri ile ilgili bilgilerin verilmesi zarurî bir nokta olarak görülmelidir. Davet yazısının etkinlik sahipleri tarafından yazılması da davetiye alanların manevi yönelimlerine hitap edebilmek adına güzel bir jest olarak görülebilir. Davet yazısının tamamını yazmak profesyonellerin işi olsa da gelin ve damadın eklemeler yapması güzel bir hatıra olabilmektedir.

Bütün bu ayrıntıların yanı sıra düğün, nikâh ya da nişan davetiyesinin etkinliğin konseptine göre şekil alması da son derece önemlidir. Davetiye modelleri söz konusu olduğu zaman çeşitlerin tasarım, baskı ve baskı malzemesi açısından çok fazla varyasyona sahip olduğu söylenebilir.

Düğün Davetiyesi Modelleri

Günümüzde düğünler, nikâhlar, nişanlar, kınalar ve açılışlar için farklı farklı konseptlerde düğün davetiyeleri imâl edilmektedir. Bu davetiyeler etkinliğin tarzına göre değişiklik gösterirken örneğin kır düğünlerinde daha çok çiçekli ve minimal tasarımlar tercih edilmektedir. Bu davetiyelerde genellikle zarif motifler kullanılarak verilmek istenen mesaj sade bir dille verilmektedir. Davetiye modelleri tamamen talebe, çiftlerin yaşam tarzlarına ve davetlilerin kim olduklarıyla ilgili bir biçimde değişiklik göstermektedir. Örneğin muhafazakâr aileler genellikle İslamî motiflerin bulunduğu, çeşitli işlemelere sahip olan modelleri daha çok değerlendirmektedir. Zaman zaman dini ögelere de yer veriliyor olan bu davetiye modellerin tasarımları sırasında Osmanlı ekolünden de çok fazla faydalanılmaktadır. Mor ve yeşil gibi renkler üzerinde yapılan bu tasarımlar ciddi bir ilgi görmektedir.

Sadelikten Kaçınanlar İçin Davetiyeler

Şaşalı düğün, nikâh ve nişan etkinliklerinde, çok fazla kişi davet edilirken genellikle taşlı ve çok süslü elbiseler, takılar tercih edilirken bu etkinliklerde davetiyeler de aynı dikkat çekiciliğe sahip olmakta ve bu konseptler için ferman tarzındaki davetiyeler sıkça tercih edilmektedir. Ayrıca modern anlayışa göre düğün, nikâh ve nişan etkinliklerinin daha çok balo konseptinde yapıldığı da görülmektedir. Bu etkinliklerde hareketli müzikler ve çok ışıklı bir ortam tercih edilir. Son yıllarda meyhane ya da bar ortamında da evlilik yolunda atılan adımların kutlaması yapıldığı için bu mekânlara yapılan davetlerde çok daha hareketli gözüken davetiyelerin kullanılması önerilmektedir. Bu modellerde genellikle pembe ve mavi gibi renkler kullanılırken motiflerde ışıklı yansımalara yer verilmektedir. Renk seçeneği daima tasarımcının ve çiftlerin tercihinde olsa da farklı renklerin kullanımı davetiyeyi daha marjinal kılmakla birlikte dikkat çekiciliği artırarak akılda kalıcı bir hava yakalanması adına avantaj sağlamaktadır.

Minimalizmin Davetiyelere Yansıması

Son yıllarda çok fazla adından söz ettiren minimalizm furyası her yerde olduğu gibi davetiyelerde de kendisini göstermiştir. Bu nedenle düğün davetiyelerinde sade ve göze hoş gelen modellerin tasarımları daha çok tercih edilmektedir. Düğün, nikâh ve nişan davetlerinde gelin ve damadın meslekleri ve ilgi alanları da önemli rol oynayan bir etkendir. Örneğin akademisyen ya da öğretmen olan ya da kitap okumayı çok seven çiftler kitap ayracı şeklinde tasarlanmış davetiyeler tercih etmektedirler. Bu tarzdaki davetiyeler aynı zamanda kitap okurken kullanılabilecekleri için akılda kalıcılık adına çok iyi bir tercih olabilir. Davetliler kitap okurken davetiyeyi kullandıkça gelin ve damat daha çok hatırlanacak ve böylelikle etkinlik de daha fazla değer kazanacaktır.

Kraft Ekolüne Siz De Katılın

Son zamanlarda saman renginde nostaljik görünen ürünlere talep artmakta ve davetiyeler için de bu modellere yönelim bulunmaktadır. Özellikle sonbaharda yapılacak etkinliklerde tercih edilen kraft davetiye tasarımları, minimal yaprak detayları ile birlikte gerek kır düğünleri gerek salon düğünleri için sonbahar ruhunu yansıtan güzel bir seçenek olarak görülmektedir. Kraft tasarımlar torbalardan mektuplara, defter ve ajanda kapaklarına dek birçok noktaya sirayet etmişken bu tasarımları davetiyelerde kullanmak da son derece doğru bir tercih olacaktır.

Şarkıların Gücü Adına: Plak Davetiye Tasarımları

Nostaljik şarkıların yeniden gündeme geldiği, her çiftin bir şarkısı olduğu ve bu şarkıların genellikle retro albümlerden tercih ediliyor olduğu günümüzde şarkılara çok fazla anlam yüklendiğini söylemek zor değil. Bu nedenle her çiftin zamanı durdurmak istediği ve birçok anlam yüklü hatırayı temsil eden en az bir şarkı vardır. Son dönemlerde plak tasarımlarına artan ilginin davetiyelerde de gözlenebileceğini söyleyebiliriz. Plak konseptli davetiyelerde ufak QR kodlarıyla davete dair bilgilerin yanı sıra bir şarkıya da gönderme yapılabilmektedir. Barkod teknolojisinin her yerde kullanılmaya başlandığı bu dönemde hem günceli yakalamak hem de manevi çağrışımlar uyandırmak adına bu tercihlerin güzel hisler yaratacağı rahatlıkla söylenebilir.

Hangi Şehir Sizi Hatırlatıyor?

Nikâh, nişan ve düğün davetiyelerinin seçilme sürecinde şehirlere dair izler taşıyan argümanlar da sıklıkla kullanılabilmektedir. Örneğin aynı mahallede büyümüş bir çift üniversiteden arkadaşlarını davet edecekleri bir etkinlik için memleketlerine dair çağrışımlar yaratan kilometre taşlarının, binaların ya da sanatsal, doğal güzelliklerin fotoğrafını kullanarak davetiye tercihinde bulunabilirler. Bu yaklaşım çiftin özel bir anısı olan ortak yanlarını temsil ederken çevreye karşı da bir tanıtım rolü oynayacaktır. Davetiyelerde yer alan şehir figürleri Kız Kulesi tasarımıyla öne çıkarken okul arkadaşı olarak tanışıp evlenen bazı çiftlerin bu olayı başka bir noktaya taşıyarak okullarının fotoğrafını davetiye üzerinde kullanması da dikkat çekmiştir. Düğünler, nikâhlar ve nişanlar insan hayatındaki en önemli günler olarak değerlendirildikleri için bu etkinliklerin davetiyelerinde olduğu kadar manevî ögelerin kullanılması konsepte uygun yaklaşımlar sergilemek anlamını taşıyacaktır.

Düğün Davetiyeleri İçin Bilmeniz Gerekenler konulu yazımız için tıklayınız.

 

Etiketler: davetiye modelleri, davetiye tasarımları, düğün davetiyesi, düğün davetiye modelleri, düğün davetiyesi nasıl olmalı, plak davetiye, plak davetiye modelleri, kraft düğün davetiyesi
Mart 30, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı