Düğün Davetiyeleri İçin Bilmeniz Gerekenler

Düğün Davetiyeleri İçin Bilmeniz Gerekenler

Düğün Davetiyeleri İçin Bilmeniz Gerekenler

Bu her şeyden önemli gün için arkadaşlarınız ve sevdiklerinizle birlikte düzenlemenize, iletişim kurmanıza ve kutlamanıza yardımcı olacak bir rehber hazırladık. Düğün Davetiyesi konuklarınızın büyük gününüze gelmeden önce ilk görecekleri şeydir.

Düğün davetiyesi, töreninizin tarihi ve yerinden daha fazlasını içerir. Konukların yeri nasıl bulacaklarını bilmeleri gerekebilir. Davetiyeler bilgi taşıdığından, görgü kurallarına duyarlı olmalısınız. Görgü kuralları daha ziyade ev sahiplerinin, gelinlerin, damatların ve misafirlerin rahat etmesine ve sorunlardan önceden kaçınmasına yardımcı olan bir dizi sosyal standartı barındırır. Çocukların getirilmemesinden, yemekli mi yemeksiz mi olduğu ve düğüne verilecek lütfen cevap veriniz etiketlemelerine kadar birçok detayı da birlikte barındırır.

Rehbere Başlarken

Düğün davetiyesi ve düğününüz el ele yürür. Bu nedenle davetiye modelinizi seçmeden önce büyük gününüzün nasıl olacağına dair bir fikriniz olmalıdır. Töreniniz nikahlı mı, yoksa nikah olmayan bir düğün mü? Mevlütlü mü?  Düğün alanınız geleneksel mi yoksa çağdaş mı olacak? Kutlamanızın resmiyeti, davet seçeneklerinizin çoğunu belirler. Örneğin, resmi davetiyeler oldukça standarttır: siyah veya koyu gri gravürlü beyaz veya ekru pamuklu bir kağıttan olabilir. Öte yandan, kutlama ne kadar resmi (nikahlı) değilse, o kadar esnek olursunuz.

Renkli kağıtlar, mürekkepler veya şeritler düğününüzün temasını ve kişisel tarzınızı vurgulayabilir. Kutlamanızın zamanlamasını düşünün. Sezon düğün temanızı etkileyecek mi? İlkbahar için çiçek açan çiçekler veya sonbaharda zengin renkli yapraklar içeren davetiye temalarını deneyin. Yılın seçtiğiniz zamanı misafirleriniz için oldukça yoğun mu? Davetiyeleri normalden daha erken göndermeniz gerekebilir, böylece misafirler tatiller ve tabii ki diğer düğünler için hazır olabileceklerdir. Doğru daveti seçmeden önce cevaplamanız gereken ilk sorular bunlar. Yeri, tarihi, davetli listesini ve belirtmeniz gerekenlerin olacağını belirledikten sonra davetiyelerinizi sipariş etmeye başlayabilirsiniz.

Düğün Davetiyesi Neden Önemlidir?

Ekonomik davetiye ya da klasik davetiye modelinin ne demek olduğunu bilemeyebilirsiniz. Sorun değil. Birkaç temel unsuru öğrenerek, temelde bir düğün davetiyesinin ne olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.

Baskı

Gravür, düğün davetiyeleri için geleneksel baskı yöntemidir. Bu işlemde, ifadeler, kağıdın arkasına bastırılan, kabarık harfler ve iz bırakan bir bakır plaka üzerine oyulur. Mürekkep, yükseltilmiş yüzeye uygulanır ve keskin, zarif karakterler oluşturur. Termografi, kazıma görünümünü çok daha uygun bir maliyetle taklit eder. Termografinin özel mürekkebi, biraz parlak olsa da, kabarık harfler oluşturur. Bu işlem kağıdın arkasında herhangi bir iz bırakmaz. Günlük kullanım için en yaygın olan ofset, düz bir yüzey bırakır. Tabi ki bu baskı yöntemleri matbaa ofset baskıları için geçerlidir. Günümüzde dijital baskı teknikleri sayesinde çok fazla seçenekle birlikte dilediğiniz baskı kolaylıkla yapılabilir.

Kağıt Türü

Düğün davetiyeleri için geleneksel standart olan Pamuk Elyaflı Kağıt yumuşak, zengin bir görünüme ve hisse sahiptir. Farklı ağırlıklarda (kalınlık) beyaz veya ekru (fildişi) olarak sunulur. Pamuk, ahşap kağıttan daha lüks görünmesine ve hissetmesine ek olarak, zamanın testine dayanan iyi bir ekolojik seçimdir.

Pamuk yenilenebilir bir kaynaktır ve pamuklu kağıt yaşlandıkça sararmaz. Günlük kullanımda en yaygın olan ve son derece çok yönlü olan Ağaç Elyaflı Kağıt, çeşitli renk ve ağırlıklarda yapılabilir. Özel Kağıt, görünüşte herhangi bir şeyden yapılabilir. Geri dönüştürülmüş kağıt harika bir çevresel açıklama sağlar ve alternatif kağıt türleri ise çiftlerin seçimlerine göre şekillenir.

Günümüzde en çok kullanılan kağıt türlerinden birisi de Bristol kağıt türüdür. Nisa Davetiye olarak bu dayanıklı kağıtları kullanıyor, çiftlerin seçimlerinde daha çok özelliğe sahip olabilmelerini sağlıyoruz.

Biçim

Zarflı Davetiyeler, kartın ön tarafında baskı bulunan, genellikle ağır bir kağıt olan tek bir yapraktan oluşur ve zarf ile birliktedir.

Katlamalı Davetiyeler, kağıdın önüne yazdırılarak bir tebrik kartı gibi soldan sağa doğru farklı şekillere sahip bir davetiye biçimidir.

Lüks Davetiyeler, çiftlerin özel olarak tasarlanmasını istediği (kadife yüzey, taşlı davetiye, kurdeleleli davetiye, vb.) değişik malzemelerin kullanıldığı özel davetiye biçimlerindendir.

Öyleyse ne kullanmalısınız? Baskı için kazıma geleneksel olarak resmi durumlar için standarttır ancak baskı için daha fazla zaman gerektirir ve genellikle daha pahalıdır. Dijital baskı sizin için iyi bir tercih olacak dilediğiniz tasarımı dilediğiniz renklerde düğün davetiyesi formatına uyarlayabileceksiniz.

Bristol kağıt seçeneği, yıllara meydan okuyacak bir davetiyeyi sizlere sunuyor. Biçime gelince, her üç seçenek de harika seçim olacaktır. Ama yine de seçmek istediğiniz modele göz atmak isterseniz online mağazamıza göz atabilirsiniz.

Davetiye Seçimi Sonrası

Düğün davetiyesi hakkında malzeme, şekil ve biçim açısından birçok bilgi edindiniz. Şimdi ihtiyacınız olan düğün davetiyesi seçeneklerini seçmeniz ve üzerine yazacaklarınızı yazmanız yeterli olacaktır.

Önceden hazırlanın. Herhangi bir düğün davetiyesi haftalar önceden gönderilmelidir. Ayrıca aynı görünümü sağlamak için birçok düğün davetiyesi (davetiye ve ekleri) birlikte basılmalıdır. Öte yandan, detaylar için (lcv, yemekli yemeksiz, vb.) kişisel tarzınızı kullanmak için harika fırsatlardır.

Düğün davetiyesi, düğününüz boyunca konuklarınızın ihtiyaç duyacağı bilgilerin eksiksiz bir paketidir. Töreninizin temasında kim, ne, ne zaman ve nerede olduğunu anlatan ayrıntılı bir davet kartıdır.

Geçmişte, davetiyeler tek bir tasarımla sınırlıydı. Sol tarafa bir tebrik kartı gibi katlanmış ağır beyaz veya ekru pamuk lifli kağıdın kapağına siyah mürekkeple yazı işlenirdi. Tabii ki zaman değişti. Eskiden doku gerekliydi. Kazıma işleminde kullanılan yağ bazlı mürekkep bulaşabilirdi. Bu nedenle davetiyenin üzerine doku yerleştirilirdi.

Zaman gerçekten değişti ve artık gerçek bir dijital dönüşüm çağındayız. Düğün davetiyeleri için harika baskı seçenekleri yanında dijital video davetiye hizmeti de alabilmek sizin için çok daha iyi bir seçenek oldu. Tasarımını beğendiğiniz düğün davetiyesi seçeneğini seçtikten sonra aynı tasarımla istediğiniz kişilere online olarak gönderebileceğiniz (basılı düğün davetiyenizle birebir aynı tasarıma sahip) bir dijital video davetiyesine sahip olabilirsiniz.

Düğün Davetiyesi İçin Yazılması Gerekenler

Düğün davetiyesi için belirlenmiş standartlarda yazılan alanlar genelde belirlidir. Ama daha farklı bir düğün davetiyesi tercihi için (genel alanlar belirli olma kaydıyla) davetiye duyurunuzu esnetebilir ve kendi seçeneklerinize göre esnetebilirsiniz.

Standart olarak düğün davetiyesinde olması gerekenler;

  • Gelin Adı Soyadı
  • Damat Adı Soyadı
  • Gelin Anne/Baba Adı
  • Damat Anne/Baba Adı
  • Düğün Tarihi
  • Düğün Saati
  • Düğün Yeri
  • Düğün Adresi
  • Davetiye Metni
  • Notlar

Bu alanları belirledikten sonra tercihlerinizi belirleyebilir (LCV, Çocukların getirilmemesi rica olunur, yemekli, vb. ibareler), size en uygun seçtiğiniz tasarıma bunları ekleyebilirsiniz.

Düğün Davetiyesi İçin Nisa Davetiye

Nisa Davetiye, Düğün davetiyesi, kına davetiyesi ve nişan davetiyesi gibi ihtiyaçlarınız için farklı düğün davetiyesi modelleri için birçok modeli barındırır. Online mağazamızdan birbirinden farklı tasarımlara göz atabilir düğününüze yakışır bir düğün davetiye modeli seçimi yapabilirsiniz.

Düğün davetiye modelleri yanında seçtiğiniz model tasarımına uyumlu dijital video davetiyesine ücretsiz sahip olur, basılı davetiyeleri ulaştırmadığınız kişilere ya da sosyal medyada sevdiklerinizle paylaşmak üzere istediğiniz dijital mecrada kullanabilirsiniz.

Düğün davetiyesi için seçeceğiniz tüm modeller ve çok daha fazlasını sitemizden inceleyebilir, çevrimiçi anlık mesajlaşma alanından bizlere ulaşabilirsiniz.

Kına Davetiyesi konulu yazımız için tıklayınız.

 

Etiketler: düğün davetiye baskı, düğün davetiye boyutları, düğün davetiye modelleri, düğün davetiyesi nasıl yazılır, düğün davetiyesi nasıl basılır
Mart 23, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı