Davetiye Modellerinde Sanat

Davetiye Modellerinde Sanat Tarihi

Davetiye Modellerinde Sanat

Amerikalı Efsane Yazar F. Scott Fitzgerald, Muhteşem Gatsby (The Great Gatsby) adını verdiği kitabına başlamadan önce bu kitabın yeni ve olağanüstü, aynı anda hem basit hem de karmaşık motiflere sahip bir eser olmasını istediğini dile getirmişti. Düğün davetiyesi tasarımlarında da etkili olabilecek şekilde, F. Scott Fitzgerald’ın kitabında kullanmış olduğu bu fikir önce Art Deco akımı ile mimarîye yansıdı, sonra davetiyeler de dahil olmak üzere bütün basılı tasarımları etkisi altına aldı.

Amerikalı yazar F. Scott Fitzgerald’ın 1924 yılında tamamladığı Muhteşem Gatsby eseri, Fitzgerald’ın editörü tarafından çok karmaşık ve anlaşılması güç bir durumda olduğuna dair bir eleştiri almıştı. Bu eleştiriye takiben gelecek kış mevsiminde Fitzgerald eseri revize ederek çalışmasını geliştirdi ve kitap böylelikle piyasaya sürüldü. İkinci Dünya Savaşının ardından Amerikan lise müfredatına giren Muhteşem Gatsby kitabı ülkenin edebiyatında önemli bir yere sahipken yüzlerce dile çevrilmiş olması nedeni ile de ayrı bir cazibeye sahip.

Fransız Ekolü ve Art Deco Akımı

Gatsby Etkisinin mimarîye yansıması olarak bilinen Art Deco akımı, geometrik desenlerin yer aldığı Gotik süsleme ögelerinden faydalanarak vücut bulmuştur. Bugün başta basılı tasarımlar olmak üzere her türlü tasarımsal çalışmada öne çıkma ihtimali bulunan “vintage” kavramı, Gatsby Etkisinin mimarîdeki karşılığı olarak görülen Art Deco akımı aracılığıyla Fransa’da ortaya çıkmıştır. Düğün, nikâh ve nişan davetiyelerinden her türlü basılı ve tasarımlı ürüne dek günümüzde geniş bir kullanım alanına sahip olan Art Deco anlayışı 1960’lardan sonra yarattığı yükselişi günümüzde dahi sürdürmekte ve özellikle ABD’de birçok düğün davetiyesi Art Deco anlayışı doğrultusunda tasarlanmaktadır. Art Deco’nun bugünkü etkisine dair oluşan “vintage” akımına bugün de büyük bir talebin olduğunu söylemek işten bile değildir.

Vintage Düğün Davetiyeleri

Düğün, nikâh ve nişan davetlerinin yanı sıra açılış davetiyelerinin de önemli tercih alanlarından olan vintage davetiyeler özellikle son yıllarda çok sevilmekte ve sıklıkla tercih edilmektedir. Düğün gibi organizasyonlara sahip olduğu çizgilerle zariflik katan vintage davetiye modelleri dikkat çekici ve akılda kalıcı bir özelliğe sahiptir. Avrupa ve ABD’de genellikle kır düğünü yapan çiftlerin tercih etme yönelimi gösterdiği vintage davetiyeler İtalya gibi düğün salonlarının dahi özel mimarilere sahip olduğu ülkelerde ciddi bir rağbet görmekte ve hem tasarımcıların hem de çiftlerin vazgeçilmezi olmaktadır.

Retro Davetiyelerin Cazibesi

Aynı zamanda hem eskiye göz kırpan hem de geleceğini şekillendirme isteğinde bulunan gelin ve damatların en çok tercih ettiği davetiye modellerinden birisi olan retro davetiyeler 19. Yüzyıl havası taşıyan kıyafetler ya da dekorlarla birlikte düğünlerin ruhunu başka bir havaya sürüklemektedir. Eski ile yeniyi harmanlayarak geometrik şekillere anlam yükleyen retro etkileri ilgi çekici motiflerle süslendiğinde güzel bir hava yakalamanıza olanak sağlayacaktır. Retro kültürünün her yere yansıdığı bu dönemde davetiyelerde de retro motiflere yer vermek hem basit hem de karmaşık bir havanın yakalanması ve bu konseptin hem mekâna hem de davetiyelere yansıtılması çok güzel bir tercih olacaktır. Genellikle pembe ve mavi renklerinin ağırlığını teşkil ettiği renk paletleri ile tasarlanan vintage davetiyeler çoğunlukla kahverengi ve tarihi duruşa sahip arkaplanlarda kullanılıyor olsa da bütün bu konseptler tasarımcının ya da gelin ve damat ikilisinin isteklerine göre değişiklik gösterme olanağına sahiptir. Aynı anda hem ruha hem de göze hitap ediyor olan vintage davetiyeler ince detaylarla bezenmiş bir biçimde gelin ve damat adaylarının gözdesi olarak öne çıkmaktadır. Birçok çeşide sahip olan vintage davetiyeler isteğe ve etkinliğin kapsamına göre değişiklikler gösterebilmektedir.

Art Deco ve Minimalizm

Son yıllarda hayatımızın birçok yerinde minimalizmin tartışmasını yapmışızdır. Bir evin iç ve dış dizaynından bir tablonun çiziliş biçimine dek birçok yerde karşımıza çıkan minimalizm akımı düğün, nikâh, nişan ve her türlü davet için davetlilere çağrı amacıyla hazırlanıyor olan davetiyelerde de sıklıkla anımsanmakta ve tercih edilmektedir. Minimalist ölçütlerle hazırlanmış olan davetiyeler hem mâliyet açısından ciddi bir avantaja sahip hem de sade ve alıcı bir görünüşe sahip olması nedeniyle zahmetsiz bir şekilde önce çiftlerin sonra ise davetlilerin hizmetine sunulmaktadır. Minimalizm detaylarıyla hazırlanmış olan davetiyeler hem nikâh, hem nişan hem de düğün gibi organizasyonlarda çiftlerin gözdesi olurken sade ve net olması nedeni ile de farklı bir özelliğe sahiptir. Özellikle beyaz renklerin hakim olarak seçildiği deniz temalı düğünlerle minimalist anlayış ile hazırlanmış olan davetiyelerin çok daha iyi uyum sağladığını ve bu düğünlerin konseptleri adına minimalizm tercihinin isabetli olduğu rahatlıkla söylenebilmektedir. Deniz mavisinin ve esintinin olduğu deniz temalı düğünler için minimalizmden etkilenilerek hazırlanmış davetiyeler biçilmiş kaftan olacaktır.

Takvimli Davetiyelerle Zamanı Durdurun

Hayatınızın en önemli günleri arasında yer alması muhtemel olan nikâh, nişan ve düğün etkinliklerinde takvimli davetiyeler kullanmanız geri dönüp baktığınızda o tarihi daha rahat bir biçimde hatırlamanıza sebep olurken aynı zamanda o tarihin önemine de dikkat çekmektedir. Özellikle nostaljik retro motiflerle süslenmiş olan takvimli davetiyeler her türlü davet için zarif bir görüntüyü beraberinde getirmektedir. En beğenilen davetiye modelleri arasında yer alan takvimli davetiyeler son zamanların en çok tercih edilen seçeneklerinden birisi olması sebebiyle hem tasarımcılar hem de çiftler adına vazgeçilmezlerden birisi haline gelmiştir.

Davetiye Tasarımlarında Farklı Vizyon

Nisa Davetiye’nin davetiye tasarımcıları alışılagelmiş tasarımları kullanıp matbaaya yollamaktan çok daha fazlasını yapmaktadır. Sahip olunan farklı bakış açısı sayesinde piyasadaki bütün davetiye modellerine ürün yelpazesinde yer veren Nisa Davetiye, davetiye firmaları arasında yarattığı fark ve üstünlüğü yaratıcılık ile gelen müşteri memnuniyetine borçlu olmasıyla bilinmektedir. Davetiyeler bütün çiftler için çok önemli bir argümandır zira her gelin ve damat hayatlarının en önemli olaylarından birisi haline gelmiş olan düğün için hatırlatıcı çok fazla argümana sahip değildirler. Davetiyenin davetlilere dağıtılması sırasındaki öneminin yanı sıra yıllar sonra bakıldığında hatırlanacak az sayıdaki argüman arasında yer alması da onu ayrıca özel kılmaktadır. Bu nedenle aynı zamanda çok önemli bir hatıra niteliğinde olan düğün, nikâh ve nişan davetiyelerinin o olayı ya da etkinliği ne derece hatırlattığı son derece önemli bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu anlayış doğrultusunda davetiyenizin seçimi adına yapabileceğiniz en doğru hareket Nisa Davetiye’nin ürünlerini inceleyerek onlarca düğün davetiyesi modeli arasından size en uygun olanını seçmektir. Nisa Davetiye sizi en önemli gününüzde yalnız bırakmayacak olan müşteri hassasiyeti, kargo hizmetleri gibi özellikleri sayesinde alanında fark yaratan bir vizyon ortaya koymaktadır. Birçok farklı malzemeye birçok farklı şekilde baskı hazırlayan Nisa Davetiye düğününüzün konsepti için en doğru tercihi yapmanıza imkân sağlayacak kadar çok ürün çeşidine sahip olduğu için size seçim yaparken kolaylık tanıyacaktır. Nisa Davetiye ürünleri %100 kalite garantisi ile birlikte doğa dostu teknikler kullanılarak üretilmektedir. Evlilik yolunda olanlar, nişan, nikâh etkinlikleri için davetiye arayanlar ve düğün davetiyesi için düğün telaşında çok zaman kaybetmeden hareket etmek isteyenler için Nisa Davetiye değişilmez, vazgeçilmez bir adrestir.

Düğün Davetiye Seçiminde 7 Önemli Fikir konulu yazımız için tıklayınız.

Etiketler: davetiye modellerinde sanat, vintage davetiye, retro davetiye, düğün davetiyesi
Mart 01, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı